Współpraca bilateralna, IPCEI, Zielony Ład – premier J. Gowin z wizytą w Berlinie
Relacje polsko-niemieckie, wspólne kontakty handlowe, sytuacja związana z pandemią koronawirusa, projekty IPCEI, kwestie dotyczące Zielonego Ładu oraz niemieckie inwestycje w Polsce – to niektóre z tematów poruszanych przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina podczas wizyty w Berlinie, która odbyła się 21 stycznia. Wicepremier spotkał się z m.in. Przewodniczącym Niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schäuble i Federalnym Ministrem Gospodarki i Energii Peterem Altmaierem.
Dobre relacje handlowe od 20 lat
– Polska relatywnie dobrze radzi sobie z sytuacją w okresie pandemii – zauważył wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z Przewodniczącym Niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Jak dodał, powodem dobrej sytuacji gospodarczej był m.in. popyt zagraniczny.
– Na tym tle Niemcy odgrywają ważną rolę. Pomimo trudnych warunków zewnętrznych spowodowanych pandemią z satysfakcją odnotowujemy dobre wyniki wzajemnych obrotów handlowych – zaznaczył wicepremier.
RFN pozostaje pierwszym partnerem handlowym Polski od 20 lat. Udział Niemiec w polskim eksporcie ogółem w 2019 r. wyniósł niemal 28%, a w imporcie – blisko 22%.
Polska trzecim eksporterem towarów do Niemiec
Wicepremier J. Gowin w trakcie spotkania z Federalnym Ministrem Gospodarki i Energii Peterem Altmaierem zwrócił uwagę na fakt, że - pomimo pandemii koronawirusa – Polska odnotowuje dobre wyniki wzajemnych obrotów handlowych.
– W listopadzie Polska stała się trzecim – po Chinach i Holandii – największym eksporterem towarów do Niemiec. Import z Polski stanowił 6,1% łącznego importu Niemiec w tym miesiącu – mówił wicepremier Gowin.
Wicepremier zaproponował także powołanie dwustronnej grupy zadaniowej (zespołu roboczego) ds. barier na jednolitym rynku.
– Uważamy, że zespół zadaniowy – składający się z przedstawicieli z Polski i Niemiec – zidentyfikuje bariery, jakie napotykają polscy przedsiębiorcy w Niemczech i niemieccy przedsiębiorcy w Polsce. Taka współpraca pomogłaby wyjaśnić wątpliwości i znaleźć kompromis i rozwiązania dla wszystkich naszych przedsiębiorców – powiedział.
Projekty wspólnego zainteresowania europejskiego IPCEI (wodór, akumulatory, mikroelektronika)
W trakcie wizyty polskiej delegacji w Berlinie nie zabrakło tematu IPCEI. Polskie doświadczenia z inicjatywami dot. baterii wskazują na bardzo duży potencjał IPCEI związany ze współpracą wielu grup – firm, uczelni, państw członkowskich i Komisji. Obecnie Polska jest członkiem polsko-niemieckiego projektu dotyczącego opracowania materiałów anodowych dla przyszłych europejskich producentów ogniw akumulatorów litowo-jonowych. Realizujemy także w tym sektorze dwa projekty z udziałem Francji i jeden z udziałem Belgii.
– Na przełomie stycznia i lutego przewidujemy także ogłoszenie oficjalnego naboru na wodorowe projekty IPCEI. Bez wykorzystania wodoru na szeroką skalę nie osiągniemy neutralności klimatycznej w sprawiedliwy sposób. Jego zastosowanie jest bardzo istotne w sektorze energii, transportu i przemysłu – podkreślił wicepremier Gowin.
I dodał – Aby zapewnić Europie suwerenność technologiczną i konkurencyjność, jak również zdolność do sprostania kluczowym wyzwaniom środowiskowym i społecznym oraz nowym, wschodzącym rynkom masowym niezbędne jest wzmocnienie europejskiej kooperacji w obszarze mikroelektroniki, w szczególności zdolności do opracowania i produkcji nowej generacji procesorów i półprzewodników. Jesteśmy otwarci na wspólne projekty firm polskich i niemieckich w tym zakresie.
Zielony Ład – potrzebna zmiana w podejściu do przemysłów energochłonnych
– Dla transformacji energetycznej duże znaczenie będzie miało uznanie przez Komisję Europejską za dopuszczalną pomoc publiczną dla zeroemisyjnych źródeł, przez co rozumie się również energetykę jądrową – mówił wicepremier Jarosław Gowin.
Niezbędna, jego zdaniem, jest także zmiana podejścia do przemysłów energochłonnych - powinny one móc przejść transformację klimatyczną tak, by uniknąć zjawiska carbon leakage. Energochłonne gałęzie przemysłu powinny zostać objęte wsparciem poprzez włączenie tych sektorów do systemu pomocy regionalnej i umożliwienie im korzystania z pomocy inwestycyjnej.
35 mld euro na inwestycje niemieckie w Polsce
Wicepremier J. Gowin spotkał się w Berlinie z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców w Niemczech. Obecnie inwestycje kapitału niemieckiego w Polsce osiągnęły wartość 35 mld euro i stanowią ok. 19% inwestycji zagranicznych ogółem. Firmy z udziałem kapitału niemieckiego zatrudniają w Polsce ponad 361 tys. pracowników.
– Widzimy, że firmy niemieckie dostrzegają możliwości rozwoju w oparciu o rozbudowę potencjału w Polsce – powiedział wicepremier.
W latach 2016-2020 przedsiębiorstwa z Niemiec uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 150 projektów inwestycyjnych (które nadal pozostają aktywne), na łączną deklarowaną wartość 11 162 mln zł, i deklarowaną liczbę nowych miejsc pracy: 6 132. Ten wynik stawia przedsiębiorstwa z dominującym kapitałem z Niemiec na drugim miejscu, za przedsiębiorstwami z kapitałem z Polski, w ilości projektów (udział 10,2%), wartości inwestycji (16,7%) oraz tworzeniu nowych miejsc pracy (15,9%).
Komentarze
Podobne informacje
[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa
2026-06-12 17:11:18
Rynek roślinnych alternatyw żywności jest dziś wart ok. 1 mld zł. Największą kategorię stanowią napoje roślinne, których sprzedaż rośnie zarówno wartościowo, jak i ilościowo. Konsumenci mają do wyboru coraz więcej produktów z roślinnych kategorii nie tylko w sklepach, ale też w restauracjach.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem
2026-02-05 08:16:25
Recykling surowców krytycznych przestaje być wyłącznie elementem ekologii, a staje się jednym z filarów bezpieczeństwa gospodarczego Europy. Pierwiastki te, wykorzystywane m.in. w energetyce, motoryzacji czy biomedycynie, pochodzą dziś głównie z importu z państw trzecich. Unia Europejska chce, by do 2030 roku przynajmniej jedna czwarta zapotrzebowania na surowce krytyczne pochodziła z recyklingu. Eksperci Deloitte’a wskazują, że Polska może odegrać w tym procesie kluczową rolę.
[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
2026-01-30 10:45:20
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
2026-01-30 10:45:20
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Najnowsze informacje
- [VIDEO] Karol wrócił do mamy. Po 16 miesiącach znów jest z bratem i rodziną
- [VIDEO] Ojciec dziecka ponad prawem? Lekceważenie orzeczeń wymiaru sprawiedliwości
- [VIDEO] Matka od blisko trzech lat walczy o kontakt z córką - dziadek zabrał 5-letnią Emilię z przedszkola i dziewczynka już nie wróciła do mamy
- [VIDEO] Broń z kosmosu? Krzysztof Rutkowski testował legendarnego Aliena wartego fortunę
- 120 tysięcy złotych za ogórki i miesiące oczekiwania na pieniądze. Kontrahent Green Group nadal czeka na zapłatę
- [VIDEO] „W każdym środowisku są czarne owce”. Ministerstwo Zdrowia przygląda się sprawie neurochirurga!
- Słowo na niedzielę 21 czerwca
- [VIDEO] Powrót do domu po miesiącach niepewności. Wzruszające podziękowanie dla Biura Rutkowski
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski zabiera głos w sprawie brutalnego pobicia Dariusza Albrychowicza
- [VIDEO] Rutkowski na tropie byłych policjantów. Dariusz Albrychowicz twierdzi, że został brutalnie pobity
Blog Rutkowskiego
Najnowsze wpisy na blogu
30 sierpnia 2024
- Dziś na planie filmowym!
- Taniec z Gwiazdami: Wiecie z kim tańczycie!
- Dziś po sesji zdjęciowej do bilboardu „Tańca z Gwiazdami!”
- Kolumbia - Bogota... Miejska dżungla
- Testowałem najnowszą, amerykańską broń
- Zapraszam Wszystkich na dzisiejsze Dzień Dobry Bardzo w Radio Zet godz.7.05
- Zapraszam dziś do oglądania programu Elżbiety Jaworowicz
- Na Dzień Kobiet podarowałem Mai Mercedesa
- Powstają zdjęcia do najnowszego teledysku!
- Jesienna garderoba zakupiona
Ekologia
- [VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa
- [VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
- [VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem
- [VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
- [VIDEO] Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry
Świat
- Prezydent RP na uroczystości otwarcia litewskiego odcinka Via Baltica
- [VIDEO] Prezydent podsumowuje wizytę i spotkania w Nowym Jorku
- [VIDEO]Prezydent Karol Nawrocki w ONZ: Polska nie da się zastraszyć, a decyzje dziś kształtują jutro mieszkańców
- Nowy Jork. Rozmowy polityczne Prezydenta RP
- [VIDEO] Doylestown. Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią





